VIETNAMI SOTSIALISTLIK VABARIIK

  • Rahvaarv: 87 milj.

  • Suunakood: +84

  • Ajavöönd: GMT+7

  • Pindala 329 000 km2

  • Pealinn: Hanoi

  • Rahaühik: Dong (VND)

  • Liiklus: parempoolne

  • Riigikeel vietnami keel


MIDA PEAB KINDLASTI NÄGEMA

KLIIMA JA ASUKOHT

Vietnam on viimastel aastatel olnud Kagu-Aasia üks kõige kiiremini arenevaid turismimaid. Aastas külastab Vietnami enam kui 6 miljonit turisti, kusjuures turistide arv kasvab pidevalt. Turistidest 25% on pärit Hiinast ja 10% Lõuna-Koreast, kuid järjest enam turiste jõuab Vietnami Euroopast.
Paljude jaoks on Vietnam uus ja tundmatu reisisiht, mis suudab positiivselt üllatada. Näiteks kerkib viimastel aastatel pidevalt uusi ja väga heal tasemel, kuid samas suhteliselt odavaid hotelle, kus teenuste valik võib vaese maa kohta tunduda imekspandav. Vietnami kui reisisihi peamised väärtused on seotud sealse imekauni loodusega (riigis on üle 30 rahvuspargi ning 2 loodusobjekti, Ha Long’i laht ja Phong Nha-Kẻ Bàng’i rahvuspark, kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimekirja), pikkade ja kaunite randadega ning kohalike elanike omanäolise ja mitmekülgse kultuuriga (5 kultuurilist objekti, Hội An’i vanalinn, Hồ dünastia kindlus, Huế piirkonna ajalooliste monumentide kompleks, Mỹ Sơn hindusistlik pühakoda ja Hanois asuv Thang Long’i Keiserlik Tsitadell, kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse).
Vietnami rannajoone pikkus on peaaegu 3500 km ja see loob eriti head võimalused mitmekülgseks rannaeluks. Ühe populaarsemaks muutuvad jalgsi- ja jalgrattamatkad, kajakimatkad. Teisalt on oluline ka Vietnami kultuur. Vietnamis elab palju erinevaid rahvaid ja viimastel aastatel on populaarseks muutunud ringreisid mitte ainult vietnamlaste kui suurrahva kultuuripühamutesse, vaid ka ringreisid Vietnami väikerahvaste aladel.

TASUB TEADA

Ettevaatust paatide kasutamisel rannikualadel, kuna nende turva- ja päästevarustus on sageli puudulik. Militaarobjektide pildistamine on keelatud. Soovitame kindlasti ennast registreerida Välisministeeriumi kodulehel! Reisile minnes soovitame kindlasti teha ka reisikindlustuse. Kindlustus tuleks valida vastavalt oma reisi eesmärgile ja iseloomule.
Enne reisile minekut on soovitav konsulteerida lähima reisimeditsiini kabinetiga, milliseid vaktsineerimisi eelnevalt teha ja kuidas vältida võimalikke terviseriske. Eelkõige võib Vietnamis turistidel esineda terviseprobleeme seoses puudulike hügieenitingimustega. Vältida tuleks keetmata toitu ja vett. Hea meditsiiniabi saamine võib Vietnamis olla kallis. Soovitame sõlmida kindlasti reisikindlustuse, mis tagab meditsiiniliste teenuste ja vajadusel erakorralise kojusaatmise eest tasumise. Kui vajate reisil regulaarselt ravimeid, peaksite probleemide vältimiseks saama Eesti Ravimiametist eelnevalt vastava loa. Enamuses Vietnami raviasutustes ei tarvitseta järgida läänelikke hügieenireegleid ja need võivad olla tehnika ja ravimitega halvemini varustatud, kui ollakse harjutud Euroopas. Seetõttu soovitatakse reisijatel pöörduda abi järgi väiksematesse väliskliinikutesse Hanois ja Ho Chi Minis.
Olge tähelepanelik oma isiklike asjade suhtes, eelkõige suurlinnades Ho Chi Minhis ja Hanois, samuti Nha Trang rannas ning muudes turistide meelispaikades. Ettevaatlik tuleks olla ka bussides, kus võib esineda taskuvargaid.
Vietnami liikluses juhtub palju õnnetusi. Vältige litsentsita taksode kasutamist. Viimaste juhid võivad olla sageli agressiivsed ja mitte hoolida kliendi soovidest. Lennujaamas ja hotellides on võimalik tellida endale usaldusväärne takso. Vietnamis laialt kasutatava mootorratta juhtimiseks on vajalik kohalik juhiluba. Mootorattaga sõitmisel on kiivri kasutamine kohustuslik. Ka muude mootorsõidukite juhtimiseks on Vietnamis vajalik kohalik juhiluba.
Vietnami rahaühik on dong (VND). 1994. a valitsuse määruse kohaselt tuleb kõik rahalised tehingud teha rahvusvaluutas, kuid praktikas kasutatakse arveldamisel laialt Ameerika dollarit, v.a. riigiettevõtetes. Turismindusega seotud teenuste eest saab peaaegu tasuda ka dollarites. Raha saab vahetada pankade kõrval ka põhilistes viietärni hotellides. Enamus restorane ja turistidele orienteeritud poode võtavad vastu ka USA dollareid, mõnikord saab maksta ka krediitkaardiga. Krediitkaardid leiavad järjest laiemat tunnustust põhilistes vietnami suurlinnades, kõige laialdasemalt kasutatakse Visa, MasterCard’i ja American Express’i krediitkaarte. Rahvusvaheliselt tunnustatud pangakaartidega saab võtta raha pangaautomaadist, mis Hanois ja Ho Chi Minhis on järjest laiemalt levinud. Samas tuleks ennast varustada vajaliku koguse sularahaga, kui reisimine viib suurlinnadest eemale.
Kuigi jõustruktuuride võim on viimase 20 aasta jooksul Vietnamis järjest vähenenud, esineb aeg-ajalt siiski jõustruktuuride ootamatuid reide ja lauskontrollimisi.
Olenevalt küll konkreetselt organismi tugevusest ja senistest toitumiskogemusest-harjumustest, ei tarvitse kohalikud toidud erilisi probleeme tekitada, kuid igaks juhuks võib endaga kaasas kanda söetablette. Kindlasti ei tohi juua kraanivett: tuleks osta poest pudelivett. Pudelivesi on laialt kättesaadav, kuid vette ostes tuleks jälgida, et pudel oleks ostes nõuetekohaselt suletud, sest pudelivee pähe on müüdud ka muud vett. Puuviljad tuleks enne söömist koorida.
Enamus ettevõtteid ja valitsusasutusi töötab 8.30-17.00 esmapäevast reedeni. Lõunapaus on tavaliselt 12.00-13.00, kuigi riigiettevõtete ja valitsusasutuste puhul võib see venida 11.30-st 13.30-ni. Pangad on avatud 9.00-16.00 esmaspäevast reedeni. Kaubahallid ja kauplused on avatud tavaliselt kella 8.30-10.00-st kella 20.00-ni, seda kogu nädala vältel. Erakauplused kesksetes kaubanduspiirkondades suletakse kella 22.00 ja kesköö vahel. Ajavahe Eestiga on viis tundi, pärast suveajale üleminekut Eestis neli tundi.

REISITINGIMUSED

Vietnamisse reisimisel nõutakse viisat ja passi, mis on kehtiv vähemalt kuus kuud peale sisenemist.


Viisaväljastamisprotseduur võtab tavaliselt aega 4-5 tööpäeva. Viisat võib taotleda ka mujalt kui oma elukohajärgse riigi lähimast saatkonnast, näiteks Bangkokis ja Singapuris võib Vietnami viisa taotlemisel abi küsida paljudest reisibüroodest. Turistiviisa kehtib tavaliselt 30 päeva ja sellega saab siseneda riiki ühel korral.

Kui külastad Vietnami äri eesmärgil, tuleks taotleda äriviisat. Äriviisa on kehtiv 3 - 6 kuud ja võimaldab tavaliselt mitmekordset sisenemist. Tuleks paluda oma äripartnerit (ka Euroopa Kaubanduskoda Hanois aitab oma kliente vajaliku kutse saamisel) dokumentide vormistamisel immigratsioonivõimude tarbeks, et viisataotlusprotsess võiks alata.

Kui Vietnamis olles on soov külastada lühiajaliselt mõnda teist riiki ja naasta enne turistiviisa kehtivusaja möödumist, tuleks enne Vietnamist lahkumist vormistada taassisenemise luba. Vietnamis on võimalus ka taotleda viisa pikendamist, selles osas oskavad abistada ja nõu anda reisibürood. Viisnõuded tuleks enne taotlemist lähimast saatkonnast üle kontrollida.

Vietnami saabudes tuleb täita tollideklaratsioon, mida tavaliselt jagatakse lennukites.

Tollideklaratsioon tuleb piiri ületades esitada tolliametnikule. Tollinõuded on selged ja need on äratoodud deklaratsiooni blanketil. Isiklikuks tarbeks kasutatavate retseptiravimite jaoks oleks hea ennast varustada arsti poolt väljakirjutatud vastava tõendiga. Teie CD-de ja DVD-de sisu võidakse kontrollida.

Lähim Vietnami saatkond asub Helsingis:


Kulosaarentie 12, 00570 Helsingi Telefon: (+358 9) 622 99 00/ 562 6302 Faks: (+358 9) 622 99 022 E-post: vietnamfinland@gmail.com http://www.vietnamembassy-finland.org/en