LAOSE DEMOKRAATLIK RAHVAVABARIIK

  • Rahvaarv: 6 835 tuh.

  • Suunakood: +856

  • Ajavöönd: GMT +7

  • Pindala 236 800 km2

  • Pealinn: Vientiane

  • Rahaühik: kip (LAK)

  • Liiklus: parempoolne

  • Riigikeel lao keel


MIDA PEAB KINDLASTI NÄGEMA

KLIIMA JA ASUKOHT

Laos asub Lõuna-Aasias.
Naaberriigi Taiga võrreldes on Laos veel turismist puutumata maa. Ometi leidub Laoses küllaldaselt kaunist loodust ja mitmesuguseid vaatamisväärsusi. See maa sobib rändurile, kes armastab liikuda turistidemassist eemal ja nautida ehedat kultuuri ning on valmis taluma ka mõningaid kohalikust infrastruktuurist tulenevaid ebamugavusi.
Valitseb troopiline mussoonkliima. Mai algusest oktoobrini kestev suvine edelamussoon toob sademeid, novembrist aprillini vältava kirdemussooni ajal on sademeid haruharva. Mekongi orus sajab 1250-1750 mm/a, mägedes 2500-3000 mm/a ning Xiangkhoangi platool ja Boloveni lavamaal kuni 3500 mm/a. Riigi lõunaosas on kõige kuumema kuu (juuli) keskmine temperatuur 30°C ja põhjaosa orgudes 28°C. Kõige külmema kuu (jaanuar) keskmine temperatuur on vastavalt 23-25°C ja 14-16°C. Laose põhjaosa mägedes on temperatuur 4-6 kraadi madalam kui orgudes.
Parim aeg reisimiseks on novembrist veebruarini, mil sajab vähem ja pole nii palav.
Detsember, veebruar ja august on peamised turismihooajad, mil on soovitav hotellid ettebroneerida.


Laos on merepiirita riik Kagu-Aasias Indohiina poolsaarel. Piirneb Kambodža, Vietnami, Tai, Myanmari ja Hiinaga.


TASUB TEADA

Ettevaatlik tuleb olla Laose ja Tai vahelisel piirialal, kus on esinenud kokkupõrkeid valitsusvägede ja valitsusvastaste võitlejate vahel. Levinud on dokumentide ja isiklike asjade vargused. Eriti tähelepanelik tuleb olla kohalike festivalide ja muude pidustuste ajal. Uue aasta vastuvõtu ajal aprillis kasvab kuritegude arv märgatavalt. On olnud juhtumeid, kus turistide söökidesse või jookidesse on lisatud uimasteid. Mõnedes turistide hulgas populaarsetes restoranides sokutatakse toitude ja jookide sisse uimasteid, millele võib järgneda ohvri suhtes vägivaldne tegevus. Kasutatavad uimastid võivad sisaldada kahjulikke aineid, mis võivad kaasa tuua tõsiseid vigastusi või halvimal juhul põhjustada surma. Ärge jätke kunagi oma toitu või jooki järelvalveta! Militaarasutuste pildistamine ja külastamine on keelatud. Mitmetes maakohtades võib maa sees olla lõhkekehi, eriti Xieng Khouang ja Luang Prabang provintsides ning Laose ja Vietnami vahelisel piirialal. Mineeritud alad on tihti märgistamata. Soovitame maakohtades väiksematel teedel mitte sõita.
Üldisi nõuandeid tervena reisimiseks Vaktsiin.ee kodulehelt.
Laoses ollakse üldiselt üsna tolerantsed ning turistide riietuse osas mingisuguseid rangeid nõudeid ei ole. Tuleb arvestada, et jalgu peetakse räpasteks ning seetõttu ei tohiks kedagi jalaga puudutada ega jalgu näiteks tooli peale asetada. Kodude ja templite külastamisel tuleb jalanõud ära võtta. Templite külastamisel tuleb katta õlad ja põlved. Väga ebaviisakas on oma pahameele väljanäitamine, konfliktid lahendatakse naeratusega. Ka inimeste pea puudutamine (paitamine) on ebaviisakas
Pangad on tavaliselt avatud E-R 08.30-16.00. Sularahaautomaate ja krediitkaartide kasutamise võimalusi on vähe. 1 LAK = 0.00010 EUR (0.00156 EEK)
Laoses on parempoolne liiklus. Auto- või mopeedijuht peab alati kaasas kandma rahvusvahelist juhiluba kuid tasub meeles pidada, et auto rent on kallis ning enamjaolt eelistavad turistid rentida auto siiski koos juhiga. Teed on väga kehvad, enamasti vaid kruusakattega, mis võivad suurte sadudega muutuda väga raskesti läbitavateks. Eriti problemaatiline on sõit öisel ajal, kuna puudub tänavavalgustus ning kohalikel sõiduvahenditel puuduvad enamjaolt tuled. Transport toimub bussidega või veoautodega. Üldjuhul väljuvad bussid ja veokid hommikul, pärastlõunati on transporti leida peaaegu võimatu. Mitmetes maakohtades võib maa sees olla lõhkekehi, eriti Xieng Khouang ja Luang Prabang provintsides ning Laose ja Vietnami vahelisel piirialal. Mineeritud alad on tihti märgistamata. Soovitame maakohtades väiksematel teedel mitte sõita. Linnades on võimalik sõita kas motorikša või jõetranspordiga.
Kandke alati kaasas isikuttõendavat dokumenti (selle puudumisel võidakse karistada suure trahviga). Laosesse saabumisel veenduge, et sisenemist kinnitav tempel kantakse passi. Templi puudumise korral võidakse hiljem trahvida.

REISITINGIMUSED

Reisimisel Laosesse on Eesti kodanikule vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Laose saatkonnas Stockholmis.


Turistiviisad – viisa kehtivus- ja viibimisaeg on viisteist päeva. Viisa eest tuleb tasuda vastav viisatasu. Viisa ei võimalda selle saanul Laoses töötada või taotleda mitmekordse sisenemisõigusega viisat.

Külastusviisad – väljastatakse välisriikide kodanikele, kes soovivad külastada oma sugulasi, kes töötavad Laoses. Viisa eest tuleb tasuda asjakohane viisatasu. Viisa ei võimalda selle saanul Laoses töötada või taotleda mitmekordse sisenemisõigusega viisat.

Transiidiviisad – Kehtib vaid 7 päeva.
Äriviisad – väljastatakse ärimeestele, välisriikide spetsialistidele, kes tegutsevad erinevate töölepingute alustel, mitteriiklike organisatsioonide spetsialistidele ja vabatahtlikele, spetsialistidele, kes tegutsevad hariduse või meditsiini vallas, diplomaatiliste esinduste, ÜRO eriorganisatsioonide ja muude rahvusvaheliste organisatsioonide personalile, kellel on tavaline pass. Äriviisade eest tuleb tasuda vastav viisatasu. Mitmekordse sisenemisõigusega viisad võivad kehtida üks aasta, kuus kuud või kolm kuud ning neid saab pikendada iga aasta, kuue või kolme kuu tagant kuni ülesande lõpetamiseni.

Laose saatkond Stockholmis:


Badstrandsvägen 11, P.O. Box 34050, S-112 65 Stockholm
Telefon: (+46 8) 618 20 10, 695 01 60
Faks: (+46 8) 618 20 01
E-post: info@laoembassy.se
http://www.laoembassy.se