HIINA RAHVAVABARIIK

  • Rahvaarv: 1 339 milj.

  • Suunakood: +86

  • Ajavöönd: GMT+8

  • Pindala 9 640 821 km2

  • Pealinn: Peking

  • Rahaühik: jüaan renminbi (CNY)

  • Liiklus: parempoolne

  • Riigikeel mandarini (rääkimiseks) ja hiina (kirjutamiseks)


MIDA PEAB KINDLASTI NÄGEMA

KLIIMA JA ASUKOHT

Hiina_kaart_seeder
Hiina Rahvavabariigi territoorium ulatub Kesk-Aasiast Ida- ja Põhja-Aasia rannikuteni. Hiina võib jagada järgmistesse kliimaregioonidesse: põhja-, kirde-, loode-, kesk-, lõuna- ja Tiibeti regioon.
Talved põhja- ja kirde regioonis kestab novembrist aprillini, temberatuurid võivad kukkuda -40°C kraadini. Suved on kuivad ja palavad. Keskregiooni suved on pikad, niisked ning palavad ja talved lühikesed, vihmased ning jahedad. Lõunaregioon on palav ja niiske aprillist septembrini, mil on vihmaperiood ning juulist septembrini võivad kagu osa tabada taifuunid. Looderegiooni suved on kuivad ning palavad ja talved külmad.
Parimad külastusajad on märtsist aprillini ja septembrist oktoobrini. Juunist septembrini on hea külastada Tiibetit, Qinghai’ni ja Lääne Sichuan’at.

TASUB TEADA

Hiina asub seismiliselt aktiivses piirkonnas mistõttu võib seal aeg- ajalt esineda maavärisemisi. Samuti võivad ida ja lõuna Hiina rannikualadel ilmastikuolud järsult muutuda troopiliste tsüklonite perioodil, mis tavaliselt kestavad maist kuni novembrini. Ilmastikuolud võivad järsult muutuda ida ja lõuna Hiina rannikualadel troopiliste tsüklonite perioodil tavaliselt maist kuni novembrini.
Tehke hiljemalt kuus nädalat enne reisi kindlaks, millised vaktsineerimised on kohustuslikud; pidage meeles, et vaktsineerimisnõuded on erinevad, sõltuvalt sellest, millist piirkonda (piirkondi) te Hiinas külastate. Vaktsineerimisinfo Vaktsiin.ee kodulehel. Kaaluge, kas peaksite oma tervist silmas pidades võtma kasutusele erilised ettevaatusabinõud. Õhu kvaliteet võib olla Pekingis halb, inimestel, kellel on hingamisvaevused, palutakse olla eriti ettevaatlikud. Suuremates linnades asuvate rahvusvaheliste haiglate juures on oma apteegid, kus leidub importravimeid. Siiski ei leia Hiinast kõiki läänes kasutatavaid ravimeid. Soovitame teil võtta kaasa piisav kogus ravimeid oma isiklikuks tarbeks. Kui võtate eriravimeid, kontrollige, et teil oleks kaasas selle ravimi retsept. Te saate oma ravimi Hiinasse viia ainult sel juhul, kui teil on kaasas kehtiv retsept või arsti kiri. Arstiabi ja ravimite eest peab tavaliselt maksma kohe (sularahas või krediitkaardiga). Maapiirkondades ei ole arstiabi alati kättesaadav. Soovitame tungivalt sõlmida kõikehõlmav rahvusvaheline tervisekindlustus. Äärmiselt oluline on kontrollida, milliseid haigus- ja õnnetusjuhtumeid teie poliis katab ning teha endale selgeks kõik kindlustuslepingu tingimused.
Kandke passi või vähemalt passi koopiat kogu aeg kaasas, sest politseil on õigus teha pistelist kontrolli. Igaks juhuks võib teha koopiad kõikidest dokumentidest ja hoida neid originaalidest eraldi.
Hiina ettemakstud SIM-kõnekaart koos kolmesagedusliku (tri-band) lukustamata GSM-mobiiltelefoniga annab teile kohaliku numbri, mida saate reisi jooksul kasutada. SIM-kaardid (sim ka) on saadaval lennujaamas ja suuremate linnade mobiiltelefonipoodides. Internet on kättesaadav enamikes hotellides ja Interneti-kohvikutes. Enamikel Interneti-kohvikutel on väljas silt
Peamine valuutaühik on jüaan, mis koosneb kümnest tsjaost (jiao), mis omakorda koosneb kümnest fõnist (fen). Paberraha on väärtuses 100, 50, 20, 10, 5, 2 ja 1. Mündid on väärtuses 1 jüaan, 5, 2 ja 1 tsjao ning 5, 2 ja 1 fõn. Hiina (mandariini) kõnekeeles kasutatakse jüaani asemel sõna kuai ja tsjao asemel sõna mao. Ärge võtke vastu rebenenud paberraha, sest poodides ja restoranides nendega maksta ei saa. Raha saab Hiinas välja võtta rahvusvahelise krediit- või deebetkaardiga sellistest Hiina pankade sularahaautomaatidest, millel on Maestro või Visa logo. Ühekordsel väljavõtmisel kehtib limiit (tavaliselt 2500 CNY, st 250 EUR), kuid raha saab välja võtta mitu korda järjest. Krediitkaarte saab kasutada laialdaselt, kuid mitte kõikjal. Enne ostu sooritamist kontrollige, kas selle eest on võimalik tasuda krediitkaardiga. Juhul kui te peaksite kaotama krediitkaardi või kui see varastatakse helistage kohe Eestisse Pankade Kaardikeskusesse tel (372) 671 1444 või oma kodupanka, nii saate te oma kaardi kohe sulgeda.
Koguge teavet kohalike seaduste ja tavade kohta ning järgige neid kohapeal. Pidage meeles, et ilma valitsuse loata ei tohi osaleda demonstratsioonidel ega jagada poliitilisi lendlehti ning teid võidakse selle tegevuse eest arreteerida. Avalikus kohas alkoholijoobes viibimine ei ole üldiselt aktsepteeritud ja tõenäoliselt tuleb sellest pahandusi. Narkootikumide omamine ja tarbimine on keelatud. Narkootikumidega seotud seaduserikkumiste eest on Hiinas ettenähtud ranged karistusmäärad, sealhulgas surmanuhtlus. Vähesed hiinlased räägivad võõrkeeli ja inglise keelt eriti ei kasutata.
Söök on mitmekesine ning üldiselt hea ja odav. Kui teenindav personal inglise keelt ei räägi, valige restoran, mille menüükaardil on pildid. Kui teil on allergia või olete tundlik mõne toiduaine suhtes, siis paluge kellelgi see info jaoks hiina hieroglüüfides kirja panna, nii saate vajadusel näidata seda restoranipersonalile. Soovitame maksta restorani ja muud arved kassiirile. Nagu mujalgi, hoidke baaris oma jook enda lähedal vähendamaks ohtu, et sinna midagi segatakse. Pudelivesi on laialt kättesaadav, kraanivett peaks enne joomist keetma. Hiinas ei ole kombeks jootraha jätta. Kuid kui te olete korraldatud ekskursioonil, võib firma soovitada kohaseid tänuavaldusi teie giididele või bussijuhtidele.
Hiinas on palju võimalusi kauplemiseks ja poodlemine on hiinlaste rahvuslik ajaviide. Kuid tippkaubamärkide riideesemed, sigaretid, kosmeetika, DVD-d jms, mida tänavatel imeodavate hindadega müüakse, on enamasti koopiad. Piraatlus on ebaseaduslik ning sellised tooted võidakse tollis konfiskeerida. Lisaks võite saada trahvi oma riigi tollis. Turul, müügilettide juures ja väikestes poodides olge valmis kauplema. Mõned müügipakkumised võivad tunduda heidutavad, kuid säilitage kannatlikkus ja makske ainult siis, kui peate hinda mõistlikuks. Kaubamajades ei ole kauplemine kombeks, kuid võite küsida, kas tehakse allahindlust. Antiikesemeid, millel ei ole Hiina ametivõimude punast pitserit, ei tohi Hiinast välja viia.

REISITINGIMUSED

Eesti kodanikule on Hiinasse reisimisel vajalik viisa. Täpsema informatsiooni saamiseks palume pöörduda meie või Hiina saatkonna poole Tallinnas.

Pidage meeles, et viisa kehtivusajast kauem Hiinas viibimine toob kaasa suure trahvi või isegi vanglakaristuse. Viisat ei ole vaja Hongkongi või Macau - Hiina RV erihalduspiirkondadesse reisimisel (kuni 90 päeva poole aasta jooksul). Eesti kodanik ei vaja viisat Taiwani territooriumile sisenemiseks külastuste puhul, mille kestus ei ületa 30 päeva. Vajalik on kodaniku pass, mis on kehtiv vähemalt kuue kuu jooksul alates sisenemise kuupäevast ning transpordi broneering Taivanist lahkumiseks.

Hiina saatkond Tallinnas:


Narva mnt 98, 15009 Tallinn Telefon: (+372) 601 58 30, 601 58 31 Faks: (+372) 601 58 33 E-post: mailoffice@chinaembassy.ee http://www.chinaembassy.ee

Eesti Saatkond Pekingis:


Kempinski hotel Beijing Lufthansa Center Office Building: C-617 / C-618 No. 50, Liangmaqiao Road Chaoyang District Peking 100016 Hiina tel. (86 10) 64 63 79 13 faks (86 10) 64 63 79 08 e-mail: embassy.beijing@mfa.ee http://www.peking.vm.ee