USBEKISTANI VABARIIK

  • Rahvaarv: 28 milj.

  • Suunakood: +998

  • Ajavöönd: GMT +5

  • Pindala 447 400 km2

  • Pealinn: Toshkent

  • Rahaühik: som (UZS)

  • Liiklus: parempoolne

  • Riigikeel usbeki


MIDA PEAB KINDLASTI NÄGEMA

KLIIMA JA ASUKOHT

Usbekistan asub Kesk-Aasias, peamiselt 37. ja 45. põhjalaiuse vahel. Merepiirita Usbekistanis valitseb kontinentaalne kliima. Kaks kolmandikku Usbekistani territooriumist on kas kõrb (Kõzõlkum, mis valdavalt on liivakõrb ja keskosas kivikõrb), stepp või mägine (eeskätt maa kagu- ja kirdeosa). Maa kõrgeim punkt asub Usbekistani kaguosas piiril Tadžikistaniga ja kõrgub merepinnast enam kui 4,6 km kõrgusele.
Inimasustus on koondunud kahe suure jõe – Sõrdarja ja Amudarja äärde. Maa idaosa on tektooniliselt aktiivne (viimane tõsisemate tagajärgedega maavärin, võimsusega 7,5 palli Richteri skaalal, oli 1966.a.).
Suved on piirkonnas kuumad, kuid talved suhteliselt jahedad. Temperatuuri erinevused maa erinevates osades on suured, sõltudes peamiselt asukoha kõrgusest merepinnast. Jaanuaris on keskmised temperatuurid -8°C-st 4°C-ni. Talvised miinimumtemperatuurid võivad mõnel pool langeda isegi -40°C lähedale! Juulis on keskmised temperatuurid 22°C ja 42°C vahel. Pealinna piirkonnas Ida-Usbekistanis on päevane keskmine temperatuur jaanuaris 6°C, märtsis 14°C, aprillis 22°C, mais 27°C, juunis 33°C, juulis 36°C, augustis 34°C, septembris 29°C, novembris 14°C. Öised keskmised temperatuurid on jaanuaris -4°C, märtsis 4°C, aprillis 10°C, juunis 18°C, juulis 19°C, augustis 17°C, oktoobris 7°C ja detsembris 0°C.

Sademeid on vähe. Suurem osa sellest sajab alla märtsis ja aprillis. Juulist septembrini on sademeid väga vähe. Turismi tipphooajad on kevad (märtsist maini) ja sügis (septembrist novembrini).

TASUB TEADA

Usbekistanis esineb üldine terrorirünnakute oht. Välisministeerium soovitab ilma vältimatu vajaduseta vältida reise Usbekistani piirialadele Afganistani, Kõrgõzstani ja Tadžikistaniga. Tasub vältida suuri rahvakogunemisi ja valvsust tuleks säilitada turistide poolt sageli külastatavate vaatamisväärsuste läheduses. Soovitatav on kontrollida riigis toimuvat enne oma reisi alustamist. Seoses eriolukorraga Kõrgõzstanis, kus toimusid vägivaldsed rahvusrühmade kokkupõrked Ošis ja Džalalabatis, on Usbekistani saabunud tuhandeid põgenikke. Usbekistani ja Kõrgõzstani vaheline piir põgenike suure tulva tõttu ajutiselt suletud. Kui jälgida tavapäraseid ettevaatusabinõusid on Usbekistan turistidele enamasti turvaline. Tuleks eelkõige säilitada tavapärane ettevaatlikkus oma isiklike asjade suhtes ja järgida kohalike võimude soovitusi. Vältida tuleks pimedal ajal üksi liikumist ning kasutada vaid ametlikke taksosid. Usbekistanis on esinenud juhtumeid, kus libapolitseinikud tülitavad välismaalasi. Vähimagi kahtluse korral paluge politseinikult tema ametitõendit. Teile määratud trahvi maksmiseks pöörduge lähimasse politseijaoskonda.
Tulenevalt naaberriigis Tadžikistanis tuvastatud laste poliomüeliidijuhtumitest soovitab Eesti tervisekaitseamet ka enne Usbekistani reisimist konsulteerida oma perearstiga lastehalvatuse vaktsineerimise küsimuses. Kohapeal täita hoolikalt hügieeni nõudeid, sest poliomüeliidi viirused levivad eeskätt saastunud käte ja esemetega. Tähelepanu tuleks pöörata tarbitavale joogiveele ja toiduvalmistamise tavadele. Eelistada tuleks pudelivett ja vältida jääkuubikute kasutamist. Enam infot Tervisekaitseametist. Enne reisile minekut on soovitav konsulteerida lähima reisimeditsiini kabinetiga, milliseid vaktsineerimisi tuleks eelnevalt teha ja kuidas võimalikke terviseriske vältida. Meditsiinilised teenused Usbekistanis ei ole alati kättesaadavad ja ei vasta Euroopas levinud standarditele. Kindlasti tuleks teha piisava kattega reisikindlustus, tagamaks vajadusel kiire meditsiiniabi saamise.
Teede olukorrast ja sõidumaneerist tulenevalt on liiklus ohtlik nii autojuhi kui ka jalakäia seisukohast. Autoteedel toimuvad sagedased turvakontrollid, mille käigus kontrollitakse kõiki dokumente. Ettevaatust ka siselennuliinide kasutamisel - paljud Usbekistani lennufirmad ei vasta rahvusvaheliste lennuohutusnõuete tingimustele. Euroopas lennukeelu saanud lennufirmade nimekirjaga saab tutvuda siin. Rongiga sõites tuleks enam tähelepanu pöörata oma isiklikele asjadele ning mitte jätta neid valveta ja sulgeda kupee ööseks seestpoolt.
Mundris isikute ning politseiasutuste, sõjaväe ja piiripunktide pildistamine on keelatud. Narkootikumide kasutamine, omamine ja vahendamine on rangelt karistatav. Riigis ringi reisides tuleks varuda piisavalt sularaha, sest pangakaartidega saab maksta väga vähestes kohtades.
Usbeki köök vääriks kindlasti lausa mitmeköitelist raamatut. Kuid oma silm on kuningas ja oma keel kuninganna. Siinset kööki iseloomustab eelkõige maitsete rohkus. Mitte liiga terav. Tundub, et see on eestlastele ülimalt sobiv, nagu kreeklastegi oma. Usbeki köögi meistriteos on plov (pilaff). Toit, mida valmistatakse argi- ja pidupäevaks, toit, mis saadab usbekki kogu tema elu. Selles on filosoofia, tarkus ja paljude meistrite armastus. Ohtralt porgandit ja sibulat. Küüslauk. Riis tuleb terahaaval üle kontrollida, et "silmi" küljes poleks. Kohustuslik komponent on lambaliha, mis annabki sellele roale ainuomase maitsevärvi. Ja pidage meeles – tõeline pilaff on sõmer, mitte mingi riisipuder.
Riigis ringi reisides tuleks varuda piisavalt sularaha, sest pangakaartidega saab maksta väga vähestes kohtades. Pangad on tavaliselt avatud tööpäevadel 09-16 (lõuna 13-14). Pangakaardiga saab maksta väga vähestes kohtades.

REISITINGIMUSED

Eestil puudub Usbekistanis välisesindus ja seetõttu soovitame reisiinfo ja reisihoiatuse saamiseks tutvuda kohapeal olevate teiste Euroopa Liidu liikmesriikide reisiinfo ja reisihoiatustega.


Reisimisel Usbekistani on Eesti kodanikule vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Usbekistani saatkonnas Riias. Täpsem info viisanõuete kohta saatkonnast http://www.latvia.mfa.uz Riiki sisenemisel peavad välismaalased end 3 tööpäeva jooksul registreerima siseministeeriumi asutuses. Hotellid korraldavad oma klientide registreerimise iseseisvalt.

Usbekistani saatkond Lätis:


Elizabetes 11/11, Riia, LV 1010
Telefon: (+371) 732 2424, 732 2346
http://www.latvia.mfa.uz

Riiki sisenemise tingimused:


Juhime tähelepanu sellele, et Usbekistanil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium sisenemistingimuste õigsuse ega nendest tekkinud kahjude eest.