TAI KUNINGRIIK

  • Rahvaarv: 66 milj.

  • Suunakood: +66

  • Ajavöönd: GMT+7

  • Pindala 513 115 km2

  • Pealinn: Bangkok

  • Rahaühik: baht (THB

  • Liiklus: vasakpoolne

  • Riigikeel tai keel


MIDA PEAB KINDLASTI NÄGEMA

KLIIMA JA ASUKOHT

Tai Kuningriik asub Lõuna-Aasias, 6. ja 19. põhjalaiuse vahel. Tai põhjapoolne osa asub Indohiina poolsaarel ja lõunapoolne osa malaka poolsaarel.

Riigi loode- ja lääneosa on mägine. Kõrgeim mäetipp paikneb merepinnast enam kui 2,5 km kõrgusel. Enamus riigist on väga tihedalt asustatud. Eriti kõrge on rahvastikutihedus pealinna ümbruses Tai lahe ääres ja maa idaosas. Põhja pool on kuum periood märtsist maini ja vihmane periood juunist juulini, temperatuurid on keskmised. Kirde- ja kesk osa on parem vältida märtsist maini (kuumal perioodil), kuna temperatuurid võivad tõusta üle 40°C. Vihmaperiood on juulist oktoobrini. Lõunas on temperatuurid aastaringselt pea ühesugused, randu ja saari lõunas on hea külastada ajal, mil ülejäänud Tais on liiga palav.

Rahvusvaheliselt tunnustatud turismipiirkonnas Phuketi saarel India ookeanis Malaka poolsaare lähedal on päevased keskmised temperatuurid juulist detsembrini 31°C lähedal ning jaanuarist juunini 32°C–34°C. Öised keskmised temperatuurid on aastaringselt 24°C lähedal. Sademeid on aastas enam kui 2300 mm. Kultuuriliselt tähtsa linna Chiang Mai piirkonnas Tai loodeosas on päevased keskmised temperatuurid novembrist jaanuarini 28°C–30°C, veebruarist juulini 28°C–30°C ning augustist oktoobrini 31°C lähedal. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist veebruarini 14°C–15°C ning aprillist oktoobrini 22°C–24°C.
Kõrgturismihooaeg on Tais novembrist märtsini ning juulist augustini, sel ajal on hinnad kõrged ja rahvast palju.

TASUB TEADA

Tai kuninga Bhumibol Adulyadej surma tõttu on Tais alates 13.10.2016 välja kuulutatud aastane leinaperiood. Ettevaatlik tuleb olla avamerel praamide ja paatide kasutamisel, kuna nende turva- ja päästevarustus on sageli puudulik. Soovitame ohutuse eesmärgil vältida kõiki meeleavaldusi ja rahvakogunemisi ning järgida reisikorraldajate ja kohalike ametivõimude korraldusi. Riigis püsib endiselt terrorismioht, sihtmärgiks võivad olla välismaalaste poolt enamkülastatud kohad. Samas pööratakse Tai valitsuse ja julgeolekuteenistuste poolt suurt tähelepanu turistidele ohutuse tagamisele. Ettevaatlik peab olema reisimisel Kambodža ja Birmaga piirnevatele aladele. Reisid nendesse piirkondadesse peaksid olema eriti hoolikalt ettevalmistatud ja soovitavalt läbi viidud organiseeritud grupireisina erialase ettevalmistuse saanud giidi saatel. Soovitame kindlasti enda välismaal viibimine registreerida Välisministeeriumi kodulehel.
Meditsiiniga on nagu üldiselt Aasias, kvaliteet võib kõikuda seinast seina. Loomulikult tasub enne reisimist alati oma tervis üle kontrollida. Üldisi nõuandeid tervena reisimiseks leiate Terviseameti ja Vaktsiin.ee kodulehelt.
Taimaal on vasakpoolne liiklus. Auto- või mopeedijuht peab alati kaasas kandma rahvusvahelist juhiluba või Tai juhiluba. Liiklusseadused, teetähised ja liiklusmärgid põhinevad rahvusvahelistel konventsioonidel ning paljud liiklusmärgid on nii tai -kui ka inglisekeelsed. Vahemaad on kõik tähistatud kilomeetrites. Sõiduteed on enamjaolt heas korras, kuid tavapärasest ettevaatlikum peaks olema sõites mägistel aladel, eriti märja ilmaga. Veenduge, et turistidele transpordi- jm teenuseid osutaval ettevõtjal oleks kaasaegne varustus, tegevusluba ja kindlustus ning täidetakse ohutusnõudeid. Oma teenuseid pakuvad Tais ka mitmed rahvusvahelised autorendifirmad nagu Avis, Hertz, Budget, Braun ja Via. Rentides mootorratast või rollerit lugege rendileping enne allakirjutamist hoolikalt läbi, sest tihti sisaldub hinnas vaid osaline kindlustus, mis ei kata kõiki võimalikke sõidukile tekkida võivaid vigastusi. Võimalusel eelistage kindlustust, mis korvab ka kolmandatele osapooltele tehtava kahju. Tais on liiklusõnnetuse puhul tavapärane, et kannatanu küsib õnnetuse põhjustajalt rahalist kompensatsiooni, seda ka juhul, kui liikluskindlustus katab kannatanu ravikulud. Kompensatsiooni maksmisest keeldudes võib kannatanu seda nõuda ka kohtu kaudu. Rolleriga sõites kandke alati kiivrit, kuigi seadusega on see kohustus vaid rollerijuhil. Rollerid peavad olema varustatud maksukleebisega ning kindlustuskleebisega. Ärge kunagi andke mootorratast või rollerit laenutades tagatiseks oma reisidokumenti. On esinenud juhtumeid kus rendileandja ei tagastata neid enne kui väidetav kahju sõiduriistale on korvatud.
Tai Kuningriigi Immigratsioonibüroo rõhutab, et Taisse viisavabalt sisenenud ja seal illegaalselt töötavate viisarežiimi rikkujate suhtes rakendatakse rangeid karistusmeetmeid. Taisse on lubatud importida kuni 200 sigaretti. Suurema koguse korral on karistuseks suured trahvid ja sigarettide konfiskeerimine. Tai kuninga või tema perekonna solvamine ja laimamine on kriminaalkorras karistatav.
Head toitu leidub Tais kõikjal. Suurem osa tailastest sööb kogu päeva. Tai toit on äärmiselt erinev tavapärasest, aga see-eest väga maitsev. Toit on kohati väga tuline, millele annab vürtsi punane tšilli pipar, aga ka sellega on võimalik harjuda. Tellimisel öeldud mai phet, mis tähendab mitte terav, annab tulemuseks valiku mahedamaid maitseid, mille hulgast võib leida kookospiima magususe, küüslaugu, värske sidrunirohu, muskaatpähkli kirbuse või kala soolasuse. Mereäärsetes piirkondades on võimalik maiustada tõeliselt maitsvate mereandidega. Krevetid, krabid, kalmaarid, kaheksajalad ja igat sorti kalad ning neist valmistatud erinevad road viivad keele alla. Hinnatase toidul on umbes poole odavam kui Eestis. Erandiks on kuurortpiirkonnad, kus hinnatase võib olla ka Tallinna tasemel. Toidumüüjad palistavad tänavaid kõikjal. Kohalikud turud kihavad kuivatatud liha, pähkleid, puuvilju ja maiustusi pakkuvatest kauplustest. Traditsiooniliselt süüakse suppi kogu toidukorra jooksul. Alustada võiks siiski mahedamast, et siis edaspidi jõuda seasisikonnast keedetud supi või tšillini.
Tai rahaühik on baht. 1 € on ca 44,50 THB (bahti). Kaasa soovitame vahetada vähemalt 12000 THB valuutat, alati mida rohkem, seda parem. Soovitame kaasa võtta USA dollareid või eurosid. Raha saab vahetada nii pankades kui ka suuremates hotellides. Suuremates kaubanduskeskustes saab maksta ka krediitkaardiga.
Ujumiskoha valikul tuleb alati järgida vetelpääste poolt antud juhiseid ning vette minna vaid selleks tähistatud alal. Tugevate vooluste tõttu võib oht varitseda ka kogenud ujujat. Ujumisel arvestage, et ranna lähedal võib olla ohtlikke meduuse.
Kultuurihuvilistele on Tais suur hulk arheoloogilisi vaatamisväärsusi, sh budistlikke templeid, aga ka mitmekesiseid muuseume ja hulgaliselt festivale, mida leidub väga erinevale maitsele. UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub Taist kaks loodusobjekti (enam kui 6000 km2 suurune Dong Phayayen-Khao Yai metsaala Kambodža piiri lähedal ning Huai Kha Khaeng’i ja Thungyai Naresuan’i looduskaitsealad Birma piiri lähedal) ja kolm kultuurilist objekti (Ayutthaya linna ajalooline ala; Sukhothai-Kamphaeng Phet’i-Si Satchanalai ajaloolised alad, Ban Chiang’i muinasasula). Tai äärealadel elab mitmeid väikerahvaid, kes oma keelelt ja kultuurilt eristuvad Tai põhielanikest tailastest. Bangokis on hiiglaslikena tunduvaid turge, kus võib osta väga laias valikus kaupa väga laial hinnaskaalal. Lisaks on maailmakuulus Tai köök, kus kasutatakse palju ürte ja maitseaineid.

REISITINGIMUSED

Soovitame info riiki sisenemise tingimuste kohta üle täpsustada lähimast saatkonnast:


Juhime tähelepanu sellele, et Tai Kuningriigil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium reisiinfo õigsuse ega selle kasutamisest tekkida võiva kahju eest.
Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual´i (TIM), kus reisisihi passiandmete ja reisi eesmärgi sisestades saate informatsiooni viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja täiendavate nõuete kohta. Välisministeeriumile edastatud andmetel saavad Eesti kodanikud Tai Kuningriigis turismi eesmärgil viibida viisavabalt kuni 30 päeva (PDF) tingimusel, et riiki saabutakse lennukiga. Reisija peab olema võimeline dokumentaalselt tõendama kavatsust osutatud ajavahemiku järel riigist lahkuda. Vastavalt Tai Kuningliku Politsei määrusele nr 327/2557 on viibimisaega võimalik ühekordselt pikendada kuni 30 päeva võrra. Juhul, kui Tai Kuningriiki sisenetakse maismaad pidi või meritsi on viisavaba viibimise periood kuni 15 päeva. Viisavabastus ei kehti Eesti välismaalase passi omanikele. Kui reisi eesmärk on muu kui turism, tuleb enne riiki sisenemist taotleda viisa. Viisaliikide kohta on täpsemat informatsiooni võimalik saada Tai saatkonnast Helsingis, Tai saatkonnast Stockholmis või Tai välisministeeriumist.

Lähim Tai saatkond asub Helsingis:


Bulevardi 12 00120 Helsinki Tel. +358 9 612 26412, +358 9 612 2640 Fax. +358 9 61226466 Email: info@thaiembassy.fi visa@thaiembassy.fi consulate@thaiembassy.fi http://www.thaiembassy.org/helsinki/en/services/1937

Tai Kuninglik Suursaatkond Stockholmis:


Floragatan 3, Box 26220 100 40 Stockholm, Rootsi tel. +46 8 588 04 250 faks +46 8 791 7351 e-mail: info@thaiembassy.se http://thaiembassy.se/