KAMBODŽA KUNINGRIIK

  • Rahvaarv: 14 milj.

  • Suunakood: +855

  • Ajavöönd: GMT +7

  • Pindala 181 035 km2

  • Pealinn: Phnom Penh

  • Rahaühik: riel (KHR)

  • Liiklus: parempoolne

  • Riigikeel khmeri


MIDA PEAB KINDLASTI NÄGEMA

KLIIMA JA ASUKOHT

Kambodza_kaart_seeder
Kambodža asub Lõuna-Aasias, 8. ja 15. põhjalaiuse vahel. Ideaalsed kuud külastamiseks on detsember ja jaanuar. Veebruarist hakkab temperatuur tõusma ja saavutab oma haripunkti aprilliks (40°C ja rohkem). Kambodža kliima on mussoonide mõju all. Selgelt on eristatavad kuiv ja sademeterohke periood.
Kambodža lõunapoolses keskosas pealinna piirkonnas on päevased keskmised temperatuurid oktoobrist jaanuarini 30 °C – 31 °C ja veebruarist septembrini 32 °C – 35 °C. Öised keskmised temperatuurid on aastaringselt 22 °C – 25 °C. Üldjuhul ei kerki temperatuurid kõrgemale kui 40 °C ega lange madalamale kui 12°C. Kõige kõrgemad temperatuurid esinevad aprillis ning kõige madalamad jaanuaris.
Sademeid on aastas üle 1600 mm. Seejuures jagunevad sademed kuude vahel ebaühtlaselt. Kõige sademeterohkemad kuud on oktoober ja september. Aastas on üle 150 sajupäeva. Vaatamata suhteliselt suurele sademete hulgale on aastas peaaegu 2600 päikeselist tundi. Kõige enam päikeselisi tunde kuus (180) on detsembris ja jaanuaris.

Kambodža loodeosas Battambang’i linna piirkonnas on päevased keskmised temperatuurid juulist jaanuarini 30 °C – 32 °C ja veebruarist juunini 33 °C – 36 °C. Öised keskmised temperatuurid on novembrist veebruarini 19 °C – 22 °C ja märtsist oktoobrini 23 °C – 24 °C. Detsembrist veebruarini sajab igas kuus vähem kui 25 mm. Maist augustini on sademeid 140–160 mm kuus. Septembris on sademeid 260 mm ja oktoobris 220 mm.

TASUB TEADA

Välisministeerium soovitab vältida Prea Viheari templite piirkonda, kus piirivaidluse tõttu on esinenud Kambodža ja Tai sõjaväeüksuste vahelisi konflikte. Reisid piirialadele peavad olema hoolikalt ettevalmistatud ja soovitavalt läbi viidud organiseeritud reisina ja erialase ettevalmistuse saanud giidi saatel. Ettevaatust, Kambodžas võib leiduda nii maamiine kui plahvatamata lõhkekehasid. See oht esineb Battambangi, Pursati, Banteay Meanchey, Siem Reapi ja Kampong Thomi piirkondades, kus mineeritud võivad olla mets, riisipõllud, väikesed teed kui ka sildade ümbrused.
Hea meditsiiniabi saamine võib Kambodžas olla kallis. Soovitame sõlmida kindlasti reisikindlustuse, mis tagab meditsiiniliste teenuste eest tasumise. Enne reisile minekut on soovitav konsulteerida lähima reisimeditsiini kabinetiga, milliseid vaktsineerimisi tuleks eelnevalt teha ja kuidas vältida võimalikke terviseriske.
Tasub olla tähelepanelik oma isiklike asjade suhtes eelkõige ühistransporti, linnadevahelisi busse, tuk-tuke ja mototaksosid kasutades.
Kambodžas parempoolne liiklus. Mootorsõidukite juhtimiseks peab alati kaasas kandma kohalikku juhiluba. Autot koos juhiga on võimalik rentida vaid läbi reisifirmade. Liiklus on kaootiline, hoolimatu sõidustiili ja kehvade teeolude tõttu toimub eriti pimedal ajal palju liiklusõnnetusi. Mootorratta või rolleriga sõitmisel on kiivri kasutamine kohustuslik. Ärge kunagi andke mootorratast või rollerit laenutades tagatiseks oma reisidokumenti. On esinenud juhtumeid, kus rendileandja ei tagasta passe enne kui väidetav kahju sõiduriistale on korvatud. Rentides mootorratast või rollerit lugege rendileping enne allakirjutamist hoolikalt läbi. Võimalusel eelistage kindlustust, mis korvab ka kolmandatele osapooltele tehtava kahju. Raudteedevõrk riigis on ettearvamatu ning halvasti hooldatud. Regulaarreise ei toimu ning liiklemine juhuslike kaubarongidega ei ole ohutu. Paljud Kamboža lennufirmad ei vasta rahvusvaheliste lennuohutusnõuete tingimustele.
Valuuta lühend KHR, Rahaühik riel, valuutakurss 1 KHR = 0.00020 EUR
Kambodža toidulaua juurde kuuluvad traditsiooniliselt troopilised viljad, riis, nuudlid, joogid, magustoidud ja supid. Kambodžalaste jaoks on põhitoiduaine riis. Kauss riisi käib peaaegu kõikide roogade juurde, kuigi ka nuudlid on väga populaarsed. Riisiga serveeritakse paljusid karrisid, suppe ja stir fry roogi. Riiside valik on rikkalik, leidub ka aromaatset riisi ja "kleepuvat" riisi. Viimast kasutatakse sagedamini magustoitudes koos selliste puuviljadega nagu durian. Kooskospiim on karride ja magustoitude põhikoostisosa. Kambodžalaste laual on toidukorra ajal üldjuhul kolm või neli rooga. Eine alla kuulub tavaliselt supp (või samlor), mis koos teiste roogadega serveeritakse. Iga roog on magus, kibe, soolane või mõru. Tšilliga saab sööja oma toitu vastavalt oma soovile ise maitsestada.
Kambodžas ollakse üldiselt üsna tolerantsed ning turistide riietuse osas mingisuguseid rangeid nõudeid ei ole. Tuleb arvestada, et jalgu peetakse räpasteks ning seetõttu ei tohiks kedagi jalaga puudutada ega jalgu näiteks tooli peale asetada. Kodude ja templite külastamisel tuleb jalanõud ära võtta. Templite külastamisel tuleb katta õlad ja põlved. Väga ebaviisakas on oma pahameele väljanäitamine, konfliktid lahendatakse naeratusega. Ka inimeste pea puudutamine (paitamine) on ebaviisakas.

REISITINGIMUSED

Reisimisel Kambodžasse on Eesti kodanikule vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Kambodža Kuningriigi saatkonnast Moskvas või piiril.


Piiril on võimalik taotleda viisat nii turismi- kui ärieesmärgil. Täpsem info aktsepteeritavatest piiripunktidest, vajalikest dokumentidest, viisatasust jm leiate lisatud linkidest http://www.cambodia-travel.com/information/cambodia-visa.htm ja http://www.worldtravelguide.net/cambodia/passport-visa

Turismiviisat ehk e-viisat on võimalik taotleda ka läbi interneti. Juhised, kuidas taotleda e-viisat, on saadaval interneti aadressil: http://cambodia-evisa.com/
Pass peab kehtima vähemalt kuus kuud peale riiki sisenemist.

Eestil puudub Kambodžas välisesindus ja seetõttu soovitame reisiinfo ja reisihoiatuse saamiseks tutvuda kohapeal olevate teiste Euroopa Liidu liikmesriikide reisiinfo ja reisihoiatustega


Kambodža Kuningriigi saatkond Moskvas:
Starokonyushenny per. 16, Moskva
Telefon: (+7 495) 201 47 36
Faks: (+7 495) 956 65 73