Meie põnevad reisijutud!

Lahke südamega inimene armastab reisida, ütleb Hiina vanasõna!
Reisides tunnetame selgemalt oma piire, oskusi ja võimalusi ning õpime vahet tegema olulisel ja ebaolulisel.

 


Taishan Hiina keisrite mägi – mägi nr 1


Kuhu lähed? Hiina! Ah jaa, Peking, Shanghai, hiina müür... STOPP! Loomulikult tasub pilk heita Hiina sümbolitele, kuid... tõeline Hiina algab pärast suurlinnast lahkumist ja nii avaneb Sinu jaoks see omapärane maailma kõiges oma ilus, tarkuses ja pidevas liikumises. Seega, alati kui Hiina satud, külasta kindlasti mõnda lahket küla, teadmiste kantsi mäge või külluslikult voolavat vett, siis saad tõelist Hiinat tunda.
Muistsed hiinlased uskusid, et mägedes on miski ja seda kutsuti mäe vaimuks. Arvati, et mägedes on ühendatud elavate ja surnute maailm ning mäe vaim on see, kes juhendab meid meie Tee (Tao) juurde, annab teavet meie enda kohta, puhastab arusaamad. Mäe tipus istudes tajume kõiksuse suurust ja võime kuulda Tao sosinaid, kui me seda tõepoolest kuulata soovime.

Taishan keisrite mägi
Üsna pealinna lähedal, umbes 400-500 kilomeetri kaugusel, asub Hiina number 1 mägi Tai Shan. Keisrite mäge on peetud viiest taoistlikust pühast mäest ülevaimaks ja alates Hiina esimese keisri Qin Shi Huangdi (221-215 eKr) ajast on see mägi ronima meelitanud pea kõiki keisreid. Nad tõusid mäetippu, et saada kinnitust oma taevase mandaadi säilimisele. Ebaõnnestunud mäkketõus võis olla märguanne, et taeva soosing on kahtluse alla seatud.
Tai Shan tähendab tõlkes Rahulik Mägi ja selle kohaga on seotud palju loomismüüte. Tõepoolest võib mägedes viibimise ajal tajuda selle erilist hingust ja üleloomuliku jõu kohalolu. Viimast saab kõige paremini tunnetada just aeglasel tõusul mäkke ja tehes teekonnal piisavalt palju vahepeatusi teeäärsetesse pühamutesse.
Templeid on tee ääres ja mäe tipus 22 ning teekonda palistavad 819 kivitahvlit. Aukartustäratav! Mäkketõus võib alata mäe jalamilt ja sel juhul tuleb alguses üles liikuda mööda serpentiini, mida mööda ka väikebussid vuravad ja mis oma kitsaste teeolude tõttu ohutu küll ei tundu. Treppidest teekonna pikkus on umbes 7000 astet, tavaliselt aga alustatakse tõusu mäe tippu siis kui suure väravani jääb 4500 astet. Palverändurid alustavad aga mäkketõusu juba hilisõhtul ja siis jõutakse tippu just päikesetõusu ajaks.

Mäe kõrgeim, Jadeiidikeisri tipp ulatub 1545 m üle merepinna ja keisri auks on sinna püstitatud taoistlik tempel. Sellel mäel on võimalik ühendada Maa ja Taevas, sisemine ja väline maailm, yin- ja yang-energiad. Mäe jalamil avaldatakse austust Maa vaimule ja mäe tipus Taeva vaimule. Siin mäel ühinevad minevik ja tulevik, mis väljendub hetkes just siin ja praegu.

Me oleme mäe tippu tõusnud ja sealt laskunud 14 korda. Iga tõus erineb teisest. Igale tõusule reageerib keha ja vaim erinevalt. Kui esimesel aastal oli soov võistelda oma füüsilise Minaga, siis teisel aastal tõusime mäkke grupi ühiseenergias. Aasta-aastalt edasi mõistame, et kõige mõnusam on mäkke tõusta üksinda, vaikuses ja avatuses. Raskest füüsilisest teekonnast on saanud mõnus eneseotsingu- ja eneseavastusreis. Üks samm kõrgemale ja saan teadlikumaks iseendast. Väike paus ja talletad uued teadmised oma infomällu. Iga astmega kõrgemale näeme uusi perspektiive, uusi võimalusi, uusi lahendusi ja uusi teid. Loomulikult, vahepeal tuleb puhata, rahuneda, selgineda ja siis jätkata teekonda. Loobumine ei ole võimalik. Kui oled otsustanud, siis lähed lõpuni välja. Mis toimub meie peas, meie mõtetes sel teekonnal? Mis toimub meie kehas sel teekonnal? Igaühe jaoks on see erinev kogemus. Kuid tänu selginemisele, tänu Tao sosinatele, võtame mäest alla tulnuna vastu uusi ja olulisi otsuseid, muudame oma harjumusi ja muudame oma uskumusi. See teekond annab uue võimaluse ja mandaadi igaühele ning kogeda tasub seda kindlasti vähemalt üks kord elus. Nii usuvad hiinlased.

PILT_1: Läänerahva eesmärk on tippu jõuda, et näha vaateid. Hiinlane ütleb, et tähtsam on teekond tippu.
PILT_2: Jadeiidikeisri tempel.
PILT_3: Esmakordselt paistavad mäe väravad mäkketõusjale ära. Sealt edasi on veel...
PILT_4: Kõikide soovide puu.

 


Hiina 2 tähtsamat lille


Hiina lilleilu naudid kevadel ja sügisel, sest sel ajal, energiate murdumise aegu, õitsevad Hiina pikaajalises kultuuris 2 olulisemat lille – pojeng ja krüsanteem. Tuhandete aastate jooksul on Hiinas välja kujunenud Krüsanteemi linn iidne pealinn Kaifeng ja pojengi linn iidne pealinn Luoyang. Mõlemad linnad kuuluvad iidse siiditee piirkonda.
Tõeline kuninganna pojeng
Hiinlased peavad pojengi suvelilleks, sest tõepoolest poolest aprillist õitsema hakkav pojeng on nende jaoks juba suvekuulutaja. Planeerisime reisi just pojengide õitsemise ajaks mitu aastat ja selle aasta aprilli lõpuskulges Hiina avastamine läbi iidse pealinna Luoyangi. See reis üllatas tõeliselt kaunilt ja minu teadmised pojengidest kasvasid kordades ning armastus selle lille vastu kinnistus veelgi. Seda enam nagu me pojengi sünnimaal Hiinas viibides saime teada, eelistab see taim kasvamiseks just mägist või siis meile nii tuttavat paest pinnast. Linnas nägime pojenge nii lõikelilledena, põõsastena kui ka puudena.
Miks on pojeng nii populaarne? Loomulikult on lill ilus silmale, aga pojengid sümboliseerivad hiinlaste jaoks truudust ja abielu. Pojeng soosib noorte armastust ja aitab naisel endale toetava, truu ning armastava abikaasa leida. Kas pole ilus? Sellepärast armastavad hiinlased pojenge just magamistuppa paarikaupa panna.
Eriti hinnatud on roosa pojeng. Punased, valged, kreemjad ja muud värvitoonid kuuluvad pigem kaasaja moesähvatuste juurde. Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.
Pojengi peetakse harukordseks juba seetõttu, et tegemist on harva esineva viit stiihiat (Tuli, Maa, Metall, Vesi, Puu) kandva lillega. Seetõttu on ka arusaadav, miks peaks igat aeda ehtima vähemalt üks pojengipõõsas. Romantilist pojengi nimetatakse Hiina kuninganna lilleks. Seda lille kasutasid keisrite liignaised, kes ihkasid armastust ja romantikat oma ellu, kaunistustena oma magamistubade seintel ja lagedel. See pidi tõstma seksuaalsust ja kirge.
Samuti maitseb hästi kergelt hapukas pojengi õielehtedest valmistatud kuum teejook.

Külluslikult aastaid andev Krüsanteem
Eriti hinnatud ja lausa pühaduselooriga tähistatud on krüsanteem, sest usutakse, et see lill toob inimestele rõõmu, küllust ja toetust. Kuna krüsanteem ehib loodust sügisel, siis on see kaunis lill seotud sügisese saagikuse ja küpsusega, aga ka pikaealisusega ning unistuste realiseerumisega. Krüsanteem on seotud Hiina kalendri üheksanda kuuga ehk oktoobriga, sest sel perioodil õitseb see kaunis lill kõikjal.
Krüsanteemil on Hiinas palju tähendusi ja on seetõttu kõige enam kingitav lill. Sel kaunil sügislillel on suurepärane võime luua vaikust, soodustada keskendumist ning leevendada ärevust ja valu. Seetõttu sobib krüsanteem kas poti- või lõikelillena haige inimese voodi juurde või eksamiks valmistuva õppuri lauale. Samuti kingitakse krüsanteeme lapseootel naistele, rõhutades pikaealisust, jätkusuutlikkust ja tulevikku suunatust.
Krüsanteemi kasutakse ka lillena, mis aitab äsja surnud inimese hingel jõuda oma algallikasse. Sellepärast kasutatakse seda lille matustel leinapärgades ja -kimpudes. Seega on krüsanteem seotud inimese kogu eluteega sünnist surmani.
Sügiseti joovad hiinlased krüsanteemi õiest valmistatud kuuma teejooki, mis sarnaneb maitselt meile tuttava saialillega. Krüsanteemiõieteed juuakse selleks, et parandada oma nägemist, turgutada neere ja alandada kõrget palavikku.

PILT_1: Klassikaline pojengi kõrgus ongi 1,5-2 m.
PILT_2: Pojengipark, kus võib näha väga erineva kujuga, kõrgusega, värviga lilli.
PILT_3: Hiinale on omane hästikujundatud aiad, näide krüsanteemiaiast.
PILT_4: Tõeline kaunitar kollane (keiserlik) krüsanteem toob unistuste täitumise ja pika eluea.
 


Eneseotsingu tee mäkke – iseendasse!


Muistsed õpetajad viisid oma õpilasi mägedesse, et kõrgelt avanevad vaated nende vaimu avardaks ja südant innustaks. Mäetipult avaneva vaate lõputust kogedes ei jäänud kellegi meel igapäevastest muredest ja tegemistest puhastumata. Mäed on olnud aastatuhandeid parim paik, kus õppida ja kogeda tao’d nii hiinlaste, aga ka eestlaste jaoks.


2009. aastal alustasime reise Hiinasse. Hiina võlus meid kohe oma mitmekülgsusega, rahutoova keskmaa filosoofiaga ja alati naeratavate inimestega. Läksime Hiinasse otsima eelkõige feng shui ja taoismiga seonduvaid tarkusi, kuid saime palju rohkem, kui loota oskasime. Kui suurlinnades liikudes ja inimestega suheldes näis esmapilgul, et suured teadmised on kadunud, siis mõned sammud miljonilinnadest väljas algas tõeline hiinapärane elu, mida saadavad esivanemate tarkused ja kogemused. Lugedes erinevaid materjale Hiina ajaloo ja taoismi kohta, jäid meile silma viis püha mäge. Muistsed hiinlased uskusid, et mägedes on keegi, keda kutsuti mäe vaimuks. Arvati, et mägedes on ühendatud elavate ja surnute maailm ning mäevaim on see, kes juhendab meid meie tee (tao) juurde, annab teavet meie enda kohta, puhastab meie arusaamad. Mäe tipus istudes tajume kõiksuse suurust ja võime kuulda tao sosinaid, kui me seda tõepoolest kuulata soovime.
Taoismi, feng shui ja Hiina meditsiini üks põhiprintsiipe on viis stiihiat: Maa, Metall, Vesi, Puu ja Tuli. Igale elemendile vastab oma püha mägi, mis kõik asuvad erinevates Hiina osades. Võtsime välja Hiina kaardi, kaardistasime pühad mäed ja panime paika reisimarsruudi ning 2011. aasta mais toimus meie esimene reis viiele pühale mäele, kilometraažiga 5000 km.

Need viis püha mäge on põhjas asuv Heng Shan Bei, läänes paiknev Hua Shan, riigi südames Shaolini läheduses asuv Song Shan, idas kõrguv Tai Shan ja riigi lõunaosas Heng Shan Nan. Iga mägi kannab endas ühe elemendi energiat ja igal mäel on mitu tegutsevat taoistlikku templit. Põhjas asuv Heng Shan Bei kannab Vee elemendi stiihiat (tinglik ilmakaar põhi), lõunas asuv Heng Shan Nan kannab endas Tule elemendi stiihiat (tinglik ilmakaar lõuna), läänes asuv Hua Shan kannab endas Metalli elemendi stiihiat (tinglik ilmkaar lääs), idas asuv Tai Shan kannab endas Puu elemendi stiihiat (tinglik ilmkaar ida) ja maa keskosas asuv Song Shan kannab endas Maa elemendi stiihiat (maailma keskpunkt).
Neid mägesid peetakse eriliseks veel sellepärast, et nad kõik on kaetud rohetavate metsadega – Hiina mõistes tähendab see seda, et need mäed on küllusesarve energiast kastetud ja toovad õnne.

 


Näe, tunne, naudi!


Ükskõik kui pilvine on Taevas praegu küll tuleb tuul ja puhub taeva selgeks. Seepärast ära võta reisile kaasa mure-, asjade- või mõttejäikuse koormat. On ju loomulik, et õppimise teel kohtame takistusi, kuid neist õppides või nendega kohandudes, mitte muretsedes, liigume me edasi. Ja jätkub põnev kulgemine teel, ajas, tunnetes ning iseendas. Kuid meie armastame muretseda, meil on isegi murelik kõnepruuk ( muretseme asju ) ja loobume seetõttu võimalustest näha, tunda ja nautida.

Esimene hirm: Hiina on kommunistlik riik. Tõepoolest Hiinas on võimul kommunistlik partei, mis oma olemuselt küll kommunistlik, kuid käitumislaadilt pigem kapitalistik. Oluline on inimeste suhtumine. Nad on alati naeratavad, abivalmid, heatahtlikud, kusjuures nõudmata selle eest mingitki tasu. Loomulikult kui raha anda, siis tuleb seda teha salaja, kommunistlikult. Üks kohalik giid esitas kord küsimuse: mis on kõige populaarsem ism Hiinas? Selgus, et turism. Pigem küll siseturism, sest näiteks Hiina Rahvavabariigi juubeli ajal reisis nädala jooksul üle riigi rohkem kui 260 miljonit inimest. Nad armastavad kulgeda. Hiinamaalased ei muretse, see ei vii ju edasi. Mis mõtet on pikalt kurvastada või ette muretseda see ju olukorda ei lahenda. Nuta oma nutt, lase kurbus välja ja mine naeratades edasi, siis antakse sulle uus võimalus.

Teine hirm: kohalik toit mulle ei sobi. Kel on soov oma kehakaalu söömisega korrigeerida, võiks sõita Hiina. Toidulaua küllus ja mitmekesisus seal on jahmatav ning kuna proovida võiks kõike, on söögikorrad tõelised gurmaanlikud. Kuna kohaliku tava järgi ei tohi laud ja taldrik kunagi tühjaks jääda, tuuakse toitu vahetpidamata juurde. Kui Tallinna hiinakates on peamine söök riis, siis seal me tihtipeale riisini ei jõudnudki, sest toiduküllus pakkus tõelist maitseelamust ka kõige konservatiivsemale inimesele. Hiinas valitseb põhimõte, et kui toitu hästi valmistada, kõlbab söögiks kõik. Jõudsime kogunisti eksootiliste sitikate ja loomadeni, kuid kohalike peatoiduse hulka need siiski ei kuulu. Niisiis, kui on soov 17 päevaga 3 5 kilogrammi maha võtta, siis sõida Hiina ja söö end vormi.
Kolmas hirm: inimesed on pealetükkivad. Selline arusaam on välja kujunenud neil, kes on varem reisinud Egiptuses, Türgis, Indias, Tais jne. Meie üllatuseks ei tulnud Hiinas keegi meile midagi jõuliselt pakkuma, varrukast raputama ega hakanud meid jälitama. Pigem oldi reserveeritult uudishimulikud, seda eelkõige väikelinnades, kus me valgenahalisi inimesi ei kohanudki. Imelises Kaifengis olime hotelli esimene valgete grupp ja ületasime sellega uudisekünnise, sattudes kohalikku tele- visiooni. Aegajalt palutakse luba sinuga koos pilti teha, eriti levinud on see pealinnast väljaspool. Nii mõnigi reisikaaslane sai õnnelikult pildistajalt kingituse, sest kohalike seas levib arusaam, et suurninaga koos tehtud pilt, mis kodus nähtavale paigutatakse, toob õnne. Jah, just nimelt suurninad ole sa eestlane, ameeriklane või lätlane sinu ühisnimi on suurnina ja oma nina üle tasub uhke olla, eriti meestel.
 


Tarkused, tundmused ja kogemised Hiinast!


REIS TEEKOND ISEENDASSE

Feng shui kaheksa bagua filosoofiast lähtuvalt esindab inimese üht kaheksast eluvaldkonnast reise, abilisi, õpetajaid ja seda kutsutakse Taeva tsooniks. Reisimine on osa sellest, kuidas sa kujundad arusaamu iseendast ja maailmast enda ümber. See on parim viis õppida, olles avatud ja uudishimulik. Samas võib reisimise kaudu saada aimu oma kõige suuremast väärtusest kodust, sest kodus koduigatsust ei teki.

Reis on seega parim õpetaja, parim abivahend iseenda mõistmiseks ja arendamiseks. Tegemist on ainsa eluvaldkonnaga, mis ei asu inimese sees, vaid väljaspool, kuid teel olles jõuab igaüks iseendasse. Seega on reisimine abivahend eneseavastamise, -tunnetamise ja -kogemise teel. Ja mis saab veel parem olla, kui avastada selle käigus suurepärast maailma.

Reis on kulgeja teekond iseendasse, mille käigus toimub olemasolevate teadmiste kinnitamine ja äratundmine, millega omakorda kaasneb senikasutamata potentsiaali kasutuselevõtmine. Ja viimasega kaasneb tõeline rahulolu iseendast. Seda kõike oleme meie koos reisikaaslastega oma Hiina avastamise reisidel üha uuesti ja uuesti kogenud.
 


Hiina, 04.2016.a. Xian


Mitmel korra oleme reisi alustanud Xian’ist. Linna nimi tõlkes tähendab Lääne Rahu. Selle linna õitseajaks võib lugeda Tang’i dünastia valitsemisaega, 6.-9. saj. Siit sai alguse Siiditee ja juba tol kaugel ajal oli tegemist miljonilinnaga.

Täiesti uue tähenduse on saanud Xian ja selle ümbrus peale seda, kui kohalikud talumehed kaevu kaevates juhuslikult maa-aluse savikujude armee peale sattusid.
Nüüs külastab Xian’i iga aasta üle 3 miljoni turisti, et terrakota sõdalasi oma silmaga näha

Soovid meie reiside kohta lisainfot?

Tule tasuta infopäevale!



Üritusel räägime reisi üksikasjadest ja hajutame kahtlused, kinnitame oma arusaamasid läbi isiklike kogemuste ja teadmiste.


Hea Energia Keskuses, Tõnismägi 2-2115,Tallinn.
 
Soovin saada infot tulevikus toimuvate reiside kohta.